dzieki
A i naszła mnie jeszcze niepewność:
Czy podmioty legitymowane do zlozenia skargi na bezczynność są takie same jak w przypadku skargi o stwierdzenie niewazności?
I karta pobytowa i karta stałego pobytu są wydawane obywatelom innym niz unijni, a co jest wydawane obywatelom unijnym?
Ostatnio zmieniony przez Agucha dnia Wto 16:34, 03 Maj 2011, w całości zmieniany 1 raz
W przypadku bezczynności instytucji skargę mogą wnieść państwa członkowskie i inne instytucje Unii oraz osoby fizyczne po uprzednim wezwaniu do działania. A w przypadku stwierdzenia nieważności skargę wnoszą podmioty uprzywilejowane- państwa członkowskie, RUE, KE, PE, EBC, TO i pdm nieuprzywilejowane- osoby fizyczne. A co do pobytu to karta stałego pobytu jest wydawana wszystkim, którzy przez 5 lat mieszkali na terytorium państwa członkowskiego, tyle ze członkowie rodziny nie bedący obywatelami UE mają ja wydaną na 10 lat. karta pobytowa też dotyczy osób nie będących obywatelami UE, którzy przebywaja na terytorium p.cz. dlużej niż 3 miesiące a w przypadku osób będących obywatelami UE wystarczy zarejestrowanie pobytu. Tak by wynikało z moich straych notatek ale nich mnie ktoś poprawi jeśli się mylę
ad. 2) KE tworzy projekt budżetu, RE ustala
ad. 3) frankovich - wertykalna ( tak mam w notatkach)
ps. czy mamy jakieś opinie na temat egzaminu u tego gościa z innych lat? tzn czy jest trudny? czy wrednie ocenia czy cos w tym stylu? bądź wręcz przeciwnie, da się prześmignąć? może jakieś przykładowe pytania opisowe?
W sprawie budżetu to: KE opracowuje projekt budżetu, a Rada UE wraz z PE przyjmują go (zatwierdzają).
Co do pytań z poprzednich lat mogę polecić link do strony "Ad remu", tam wszystko jest opisane: [link widoczny dla zalogowanych] Ponoć lubi się powtarzać z pytaniami
czy ktoś kto ma dostęp do tego ad remu mógłby spisać mniej więcej jakie tam są pytania? bo niestety musiałam się zarejestrować, a aktywowanie mojego konta chyba może nie odbyć się do jutra :/
1) Parlament europejski
2) Krewny nie mógł doczekać się przeszczepu w Polsce i wyjechał do Niemiec. Sam sfinansował całość kosztów. Gdy wrócił podreptał do NFZ żądając zwrotu. Z jakiej swobody skorzystał? Czy może powoływać się na swobodę? Jakie są przesłanki dopuszczalności?czy NFZ może mu odmówić?
1. rozporządzenie a dyrektywa, obowiązywanie itp
2. Eryk Steinbach przyjechał do Polski i otworzył biuro, w którym udzielał porad prawnych(czynił to nieodpłatnie oraz nazywał swoje działania działalnością informacyjną). Otwierając biuro powołał się na swobodę świadczenia usług, studa prawnicze ukończył w Niemczech. Czy słusznie powołuje się na swobode świadczenia usług? Czy można ograniczyć jego działalność?
niestety nie potrafię jaśnej/dokładniej przekazać treści pytania drugiego, doktor S. potrzebował do tego tablicy, niebywałych zdolności plastycznych oraz 5-10 minut. Jeśli ktoś potrafi to zrobić lepiej niech mnie poprawi:)
1. Zasady prawa europejskiego.
2. Kazus o polskim adwokacie, który tydzień w miesiącu spędza w Niemczech na udzielaniu porad prawnych. Otworzył tam również swoje biuro. Twierdzi, że korzysta ze swobody świadczenia usług dlatego jego zdaniem nie potrzebuje ani ubezpieczenia OC, ani nie musi przedstawiać żadnej instytucji dokumentów potwierdzających jego wykształcenie. Niemiecka Izba twierdzi, że powinien to zrobić, gdyż korzysta ze swobody przedsiębiorczości. Kto ma rację?
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 2 z 3
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach